Kategorie
Uncategorized

Santander Bank

Kolejna prawomocna wygrana naszej Kancelarii ! Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił apelację pozwanego banku Santander od wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu zawartego dawniej z Kredyt Bankiem. W ciągu miesiąca od ustalenia nieważności umowy bank przesłał list mazalny umożliwiający wykreślenie hipoteki z nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Jeśli masz kredyt w CHF zapraszamy do współpracy tel. 889 – 198 – 330.

Kategorie
Uncategorized

Ugoda czy wyrok

Wyrok TSUE z dnia 15.06.2023 r. jest bardzo ważny dla frankowiczów. Zgodnie jego z treścią konsumenci mają prawo do żądania od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego za nieważną.

Z związku z powyższym jeśli posiadasz umowę kredytu CHF i zastanawiasz się nad skierowaniem sprawy do sądu lub zawarciem ugody zgłoś się do kancelarii. Nasza kancelaria prowadzi sprawy dotyczące kredytów w CHF na terenie całej Polski.

Zapraszamy do kontaktu tel. 889 198 330

Kategorie
Uncategorized

CHF – eliminacja ryzyka kursowego

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2022 r. I CSK 3200/22  (LEX nr 3450427) wyeliminowanie ryzyka kursowego, charakterystycznego dla umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej i uzasadniającego powiązanie stawki oprocentowania ze stawką LIBOR, jest równoznaczne z tak daleko idącym przekształceniem umowy, że należy ją uznać za umowę o odmiennej istocie i charakterze, choćby nadal chodziło tu tylko o inny podtyp czy wariant umowy kredytu. Oznacza to z kolei, że po wyeliminowaniu tego rodzaju klauzul utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, co przemawia za opowiedzeniem się o jej nieważności. Wyeliminowanie abuzywnych klauzul przeliczeniowych nie prowadzi do utrzymania w mocy kredytu indeksowanego kursem CHF jako kredytu złotowego oprocentowanego według stawki LIBOR; to samo dotyczy kredytu denominowanego kursem CHF. W razie stwierdzenia abuzywności klauzuli ryzyka walutowego i klauzul przeliczeniowych utrzymanie umowy nie jest możliwe z prawnego punktu widzenia. Jest tak zwłaszcza wówczas, gdy unieważnienie tych klauzul doprowadziłoby nie tylko do zniesienia mechanizmu indeksacji oraz różnic kursów walutowych, ale również – pośrednio – do zaniknięcia ryzyka kursowego, które jest bezpośrednio związane z indeksacją kredytu do waluty. W konsekwencji art. 6 ust. 1 Dyrektywy 93/13 nie stoi na przeszkodzie temu, aby sąd krajowy, po stwierdzeniu nieuczciwego charakteru niektórych warunków umowy kredytu indeksowanego do waluty obcej (denominowanego w walucie obcej) i oprocentowanego według stopy procentowej bezpośrednio powiązanej ze stopą międzybankową danej waluty, przyjął, zgodnie z prawem krajowym, że ta umowa nie może nadal obowiązywać bez takich warunków z tego powodu, iż ich usunięcie spowodowałoby zmianę charakteru głównego przedmiotu umowy.

Zapraszamy do konsultacji w sprawie Twojej umowy w CHF – tel. 889 198 330.

Kategorie
Uncategorized

Wyrok TSUE 15.06.2023

W wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. Trybunał stwierdził, że dyrektywa 93/13 nie reguluje bezpośrednio skutków unieważnienia umowy zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem po usunięciu nieuczciwych warunków. Decyzja o skutkach takiego unieważnienia należy do państw członkowskich, przy czym ustanowione przez nie przepisy muszą być zgodne z prawem Unii, a w szczególności z celami dyrektywy.

Trybunał wyjaśnił, że zgodność z prawem Unii zależy od tego, czy przepisy krajowe pozwalają na przywrócenie prawnego i faktycznego stanu, w jakim znalazłby się konsument, gdyby umowa została uznana za nieważną. Ponadto, te przepisy nie powinny ograniczać odstraszającego efektu określonego w dyrektywie. Według Trybunału, możliwość dochodzenia przez konsumenta roszczeń wobec banku wykraczających poza zwrot miesięcznych rat nie narusza wskazanych celów. W szczególności, taka możliwość może odstraszać przedsiębiorców od włączania nieuczciwych warunków do umów z konsumentami, ponieważ takie warunki, prowadzące do unieważnienia umowy, mogłyby pociągać za sobą skutki finansowe przekraczające zwrot kwot zapłaconych przez konsumenta i odsetki za opóźnienie. Jednak ostateczną ocenę, czy uwzględnienie takiego rodzaju roszczeń konsumenta jest zgodne z zasadą proporcjonalności, należy pozostawić sądowi odsyłającemu” – brzmiało oświadczenie prasowe TSUE.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja umowa zawiera niedozwolone klauzule umowne i zastanawiasz się czy masz szansę na wygraną w Sądzie skontaktuj się z naszą Kancelarią tel. 889 – 198 – 330.

Kategorie
Kredyty frankowe

Wygrać z frankiem

Kategorie
Kredyty frankowe

Kredyt CHF

ZAPRASZAMY DO BEZPŁATNEJ ANALIZY UMOWY FRANKOWEJ. OFERTA TRWA DO KOŃCA MAJA. WARTO SPRAWDZIĆ CO MOŻNA ZROBIĆ W TWOJEJ SPRAWIE!

SZCZEGÓŁY POD NUMEREM 889-198-330