W wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. Trybunał stwierdził, że dyrektywa 93/13 nie reguluje bezpośrednio skutków unieważnienia umowy zawartej między przedsiębiorcą a konsumentem po usunięciu nieuczciwych warunków. Decyzja o skutkach takiego unieważnienia należy do państw członkowskich, przy czym ustanowione przez nie przepisy muszą być zgodne z prawem Unii, a w szczególności z celami dyrektywy.
Trybunał wyjaśnił, że zgodność z prawem Unii zależy od tego, czy przepisy krajowe pozwalają na przywrócenie prawnego i faktycznego stanu, w jakim znalazłby się konsument, gdyby umowa została uznana za nieważną. Ponadto, te przepisy nie powinny ograniczać odstraszającego efektu określonego w dyrektywie. Według Trybunału, możliwość dochodzenia przez konsumenta roszczeń wobec banku wykraczających poza zwrot miesięcznych rat nie narusza wskazanych celów. W szczególności, taka możliwość może odstraszać przedsiębiorców od włączania nieuczciwych warunków do umów z konsumentami, ponieważ takie warunki, prowadzące do unieważnienia umowy, mogłyby pociągać za sobą skutki finansowe przekraczające zwrot kwot zapłaconych przez konsumenta i odsetki za opóźnienie. Jednak ostateczną ocenę, czy uwzględnienie takiego rodzaju roszczeń konsumenta jest zgodne z zasadą proporcjonalności, należy pozostawić sądowi odsyłającemu” – brzmiało oświadczenie prasowe TSUE.
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja umowa zawiera niedozwolone klauzule umowne i zastanawiasz się czy masz szansę na wygraną w Sądzie skontaktuj się z naszą Kancelarią tel. 889 – 198 – 330.